Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 828 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Plan Wydarzeń "W pustyni i w puszczy"

środa, 09 września 2009 20:13
1. Szczęśliwe dziećiństwo Stasia i Nel.
2. Fatma i jej dzieci zakładnikami rządu egipskiego.
3. Wyjazd ojców do Medinet.
4. Choroba pani Oliver, wyjazd dzieci do Medinet.
5. Święta Bożego Narodzenia.
6. Przyjazd Chamisa po dzieci, porwanie.
7. Szaleńcza jazda przez pustynię, Nel "gubi" rękawiczkę (zostawia ślad).
8. Burza piaskowa, próba ucieczki.
9. Wiadomość o zdobyciu Chartumu przez wojska Mahdiego, rozpacz Stasia.
10. Audiencja u Mahdiego, Staś odmawia przyjęcia wiary muzułmańsliej.
11. Porywacze udająsię do Faszody w poszukiwania Smaina.
12. Nieobecność Smaina w Faszodzie - konieczność dalszych poszukiwań.
13. Droga przez puszczę, okrucieństwo Gebhra wobec Kalego, coraz gorsza sytuacja dzieci.
14. Wąwóz - zabicie lwa i porywaczy  przez Stasia, uwolnienie Kalego i Mei.
15. Uwięziony słoń - podróżnicy pomagają ginącego z głodu olbrzymowi.
16. Baobab "Kraków" - bardzo wygodne mieszkanie w porze deszczowej.
17. Nieszczęście - Nel choruje na febrę.
18. Nocna wyprawa Stasia w stronę widocznego z dala ognia, odnalezienie rannego geografa Lindego.
19. Uwolnienie Kinga i przenosiny do wskazanej przez Lindego wioski murzyńskiej.
20. Podróż przez sawannę.
21. W wiosce króla M'Ruy, wygnanie czarownika ze wsi.
22. Droga przez zaludniony kraj, podróżnicy zbliżają się do rodzinnej wioski Kalego.
23. Wiadomość o pokonaniu ludu Wa-hima przez Samburów, Staś i Kali przybywają z odsieczą.
24. Kali królem Wa-himów, przymierze z Samburu.
25. Droga przez Wielką Równinę, coraz dotkliwszy brak wody.
26. Ocalenie - spotkanie z członkami wyprawy badającej stoki Kilimandzaro.
27. Staś i Nel - spotkanie po latach, ślub, osiedlenie się wraz z panem Tarkowskim w wolnej Polsce.
Podziel się
oceń
56
51

komentarze (63) | dodaj komentarz

Charakterystyka Zenka

środa, 09 września 2009 19:46
               Jednym z bohaterów lektury Ireny Jurgielewiczowej pt. "Ten Obcy" był Zenek Wójcik. Miał on około 14-15 lat, jednak nie znamy jego dokładnego wieku. Uciekł z domu z powodu trudnej sytuacji rodzinnej - jego matka nie żyła, a ojciec był alkoholikiem. Prawdopodobnie Zenek był często krzywdzony przez ojca. Podróżował, aby odnaleźć wujka - Antoniego Janicę, gdyż miał nadzieję, że ten pozwoli mu u siebie zamieszkać.

               Zenek był wysokim i szczupłym chłopakiem. Miał chude policzki i szeroko rozłożone, ładne brwi. Posiadał ciemne oczy i gęste, ciemne włosy. W chwili gdy dotarł na wyspę, wyglądał bardzo biednie. Był ubrany w zieloną, zniszczoną wiatrówkę i brudne, drelichowe spodnie. Chłopiec był brudny, a zranioną stopę obwiązywał szmatami.

               Zenek wstydził się opowiadać o swoich problemach w domu, był tajemniczy i skryty, zwierzał się jedynie Uli. Jego zachowanie było czasem wręcz odpychające. Nowo poznani przyjaciele niecierpliwili się, kiedy większość ich pytań pozostawała bez odpowiedzi. Był samodzielny, uparty i wytrzymały. Sam podróżował przez długi czas w poszukiwaniu wujka. Mimo zranionej nogi nie poddawał się. Wykazał się odwagą ratując dziecko i stając w obronie Dunaja, kiedy zaatakował go Wiktor i jego koledzy. Nie umiał przyznać się do błędu. Kiedy został przyłapany na kradzieży jabłek, nie okazał skruchy, wręcz przeciwnie, namawiał do kradzieży swoich przyjaciół. Dumny, honorowy i pracowity zatrudnił się u jednego z rolników, aby oddać Uli pieniądze. Nie potrafił znieść okrucieństwa wobec zwierząt.

               Na początku Zenek wydawał się niezbyt miły, zdawał się nie zauważać tego, jak bardzo poświęcają się dla niego przyjaciele. Źle ich traktował, był niewdzięczny. Jednak to właśnie z nim chciałabym się zaprzyjaźnić. Uważam, że jego zachowanie częściowo usprawiedliwia trudna sytuacja w domu. Myślę, że potrafiłabym tak jak Ula zrozumieć położenie Zenka i starałabym się mu pomóc. Zenek nie był zły, chciał naprawić swoje błędy, odpracował pieniądze ukradzione przekupce, wytłumaczył Uli powody swojego postępowania, podziękował przyjaciołom za pomoc i poświęcenie. To właśnie dzięki przyjaciołom nie zszedł na złą drogę, to oni pomogli mu odnaleźć wuja i odzyskać wiarę w innego człowieka.


Podziel się
oceń
218
82

komentarze (36) | dodaj komentarz

Charakterystyka Uli

środa, 09 września 2009 19:45

               Ula Zalewska jest wychowana przez ciotki, ponieważ jej rodzice rozwiedli się jak ona była małą dziewczynką. A kilka lat po rozejśćiu się jej rodziców zmarła jej mama. W Olszynach mieszka jej ojcie, który jest lekarzem. Dziewczynka ma do niego wielki żal, żę zostawił ją i matke dla innej kobiety i zerwał z nią kontakt. Dopiero jak zmarła jego druga żona zaprosił Ule na wakacje do Olszyn. Choć tak naprawdę pisał do niej listy, lecz ciotki chowały je, bo nie chciały żeby ona utrzymywała z ojcem kontakt.

               Ula jest dziewczynką zgrabną i smukłą. Jest bardzo małomowna, skryta i nieśmiała. Nie lubi się zwierzać, ponieważ próby opowiedzenia przyjaciółce o sobie kończą się niepowodzeniem. Pestka słuchając myśli o czymś innym. To bardzo onieśmiela dziewczynkę, a poza tym bardzo trudno jest jej mówić o swoim nieszczęściu. Delikatność i urok osobisty zjednują Uli przyjań Zenka to właśnie ją obdarzył zaufaniem i jej powierzył swoje sekrety. Ula jest bardzo dobra i opiekuńcza. Opiekowała się psem Dunajem i pracowała u pana Józiaka, żeby oddać pieniądze przekupce, które ukradł Zenka.

               Ula jest dziewczynką, która ma bardzo trudne życie. Ale naszczęście pogodziła się z ojcem i wszystko sobie wytłumaczyli.


Podziel się
oceń
78
49

komentarze (11) | dodaj komentarz

Charakterystyka Pestki

środa, 09 września 2009 19:44

               Pestka Ubyszówna miała trzynaście lat. Przyjechała z mamą na wakacje. Według Julka Pestka była podobna do chłopaka, co było pochwałą ze strony chłopca. Pestka była ładną dziewczynką. Byłą bardzo wysportowana. Pływała najlepiej z całej klasy. Bardzo lubiła jeździć na rowerze. Pestka była dobrą uczennicą. Mimo to, iż bohaterka bardzo kochała swoich rodziców, nie lubiła im się zwierzać. Pestka kochała soja przyjaciółkę, Ule.

               Bohaterka była energiczną dziewczynką. Pestkę cechowała stanowczość, odwaga oraz rezolutność. Dziewczynka była bardzo praktyczna. Nie myślała dużo, gdyż wolała działać. Ula dziwiła się, że do jej przyjaciółki wszyscy się uśmiechają. Pestka była pewna siebie, czego przyczyną było to, że nie miała problemów i żyła pod opieką czułych rodziców. Dziewczynka lubiła być podziwiana. Sama jednak zachwycała się krótko, o czym świadczy jej chwilowy zachwyt przyrodą wysepki. Twierdziła, ze jej matka nie będzie w stanie jej zrozumieć, gdyż wszystkim przejmuje się za bardzo. Pestka kochała soja przyjaciółkę, Ule. W głębi duszy dziewczynka była zadowolona, ze jest ładniejsza od Uli. Według niej to było rzeczą naturalną, że wszystko udawało jej się lepiej niż Uli. Kiedy Dunaj zaufał bardziej jej przyjaciółce, Pestka byłą zazdrosna. To uczucie pojawiło się u niej także wtedy, gdy Zenek wyróżnił Ulę. W Pestce narodził się niechęć do przyjaciółki. Między dziewczynkami nastąpiło ochłodzenie stosunków. Mimo to Pestka nadal została jej dobrą koleżanką. Gdy zobaczyła łzy Uli, poruszyło ją to bardzo. Postanowiła porozmawiać z mamą na temat Zenka, mimo iż wiedziała, że mama się tym przejmie.

               Pestka jest osobą pozytywną. Imponuje mi odwagą i stanowczością. Bohaterka jest podobna do chłopaka, dzięki czemu wyróżnia się od innych dziewcząt.


Podziel się
oceń
89
41

komentarze (54) | dodaj komentarz

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny

środa, 09 września 2009 19:43
               Alina i Balladyna to postaci z dramatu Juliusza Słowackiego "Balladyna". Autor ukazał je, opierając się na kontraście. Bohaterki, będące siostrami, różnią się zarówno charakterem, jak i wyglądem, są swoimi przeciwieństwami. Obie siostry pochodzą z ludu, żyją wraz z matka (wdową) w ubogiej, leśnej chatce. Są postaciami należącymi do świata rzeczywistego i kierują się tego świata prawami.
Alina ukazana jest jako wysoka, smukła, zgrabna dziewczyna, o blond, długich włosach, która nosi warkocz, spadający jej na ramię. Ma fiołkowe oczy. W oczach Kirkora jawi się aniołem.
               Jej starsza siostra - Balladyna opisana jest jako ładna, wysoka, zgrabna brunetka, o alabastrowej cerze, która długie włosy splata w warkocz.
               Uroda młodszej córki jest jakby odbiciem jej charakteru. Jasność nie tylko otacza jej wygląd, ale także jej duszę. Alina jest wesoła, pogodna, szczera. Bardzo kocha matkę i siostrę. Mówi, że gdyby Kirkor ją poślubił, zabrałaby je obie ze sobą do jego zamku. Jest gotowa pokochać go. Życie w biedzie i ciężka praca nie martwią jej i nie sprawiają jej większych trudności. Przyjmuje swój los w spokoju i stara się być szczęśliwa. Jest także bardzo otwarta, dobroduszna i serdeczna dla innych. Alina jest wzorową córką i siostrą. Lubi pomagać w domu, nawet pracuje za siostrę - wynika to z jej dobroci. Troszczy się nie o siebie, lecz o bliźnich. Okazuje się jednak być łatwowierna i naiwna. Jej ufność, staje się dla niej zgubą. Nie podejrzewa, że niebezpieczeństwo może zagrażać jej ze strony siostry. Nie potrafi dobrze ocenić sytuacji, charakterów, zamiarów ludzkich i przewidzieć ich działań. Jest ukazana jako niewinna i krucha istota, występnie zamordowana przez siostrę. Jest bohaterka pozytywną.
               Wygląd zewnętrzny Balladyny również ma wskazywać czytelnikowi na jej charakter. Balladyna wydaje się być na początku tylko złą siostrą, leniwą, egoistyczną i rozpieszczoną przez matkę, której w rzeczywistości nie kocha i nie darzy szacunkiem. Wkrótce okazuję się, że jest zazdrosna o siostrę, którą traktuje jak rywalkę i darzy jedynie nienawiścią. Z czasem ujawnia się jej zbrodnicza i ciemna natura. Staje się przebiegła, uparta, silna, despotyczna i władcza. Gdy dostrzega szansę ucieczki od biedy i zdobycia władzy, zmienia się w bezwzględną, groźną kobietę, której wygórowane ambicje doprowadzają do pozbawienia moralności. Myśli jedynie o sobie. Wraz z rozwojem akcji charakter Balladyny zmienia się, staje się bardziej mroczny i występny. Autor, który opierał się na dramatach Szekspira, wzorował jej postać na wizerunku Lady Makbet. Balladynę tak samo ogarnia żądza posiadania władzy. Jej występne uczynki powoli doprowadzają ją do obłędu. Szukając malin, wszędzie widzi krew. Jest to już zapowiedź jej przyszłej zbrodni. Trapią ja wyrzuty sumienia, wizje. Słyszy głosy (odzywa się do niej piszczałka wierzbowa). Nawiązaniem do szekspirowskiego dramatu jest również ukazanie się Balladynie ducha Aliny. Balladyna nie kochała również Kirkora. Ślub z nim ma dla niej znaczenie tylko z tego względu, że pozwoli jej zdobyć władzę i uciec od świata, w którym żyła i czuje się źle. Gdy Kirkor wyjeżdża, a ona zostaje sama i piastuje władzę, staje się tyranem, gnębi i prześladuje poddanych, wyrzeka się matki, która prosi ją o pomoc. Dalsze jej działania są obrazem zbrodniczych metod dążenia do władzy, za wszelką cenę chce osiągnąc swój cel, nie przebiera w środkach, nie okazuje skrupułów. Gdy zostaje już całkiem sama na polu walki i nie ma już innych rywali, pragnie zacząć życie od nowa. Ma nadzieję, że jej zbrodnie nie zostaną wykryte. Obiecuje sobie, że się zmieni. Każe rozkuć jeńców z pęt, rozdawać codziennie jałmużnę żebrakom, a także uhonorować zwłoki Kirkora. Ta zmiana jest jednak spowodowana jedynie strachem przed wykryciem jej zbrodni i karą. Jest zakłamana i wciąż gra. W końcu pod naciskiem ludu, domagającego się ukarania sprawców morderstw na dworze, wydaje wyrok na winnych (w rzeczywistości na samą siebie) i ginie porażona piorunem. Jest postacią negatywną.
Podziel się
oceń
44
17

komentarze (20) | dodaj komentarz

poniedziałek, 19 marca 2018

Licznik odwiedzin:  74 644  

Kalendarz

« marzec »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Archiwum

O mnie

O moim bloogu

Strona z wypracowaniami, streszczeniami, charakterystykami.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 74644

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl